11 квітня о 16:59
Коли у неділю вечері у музеях зазвичай прощаються з останніми відвідувачами та зачиняють двері, в нашому Музеї починається найцікавіше – з’являється києвиця Килина і заглиблює тих, хто наважився у вечірній час прийти до нас, у минуле…
Хто така києвиця? То така відьма, але неправильна, бо вона шкоди своєму місту не робить, а якраз навпаки: захищає його від усього злого. А ще у києвиці є ключ, який відкриває двері, через які можна потрапити не лише куди треба, а й КОЛИ тобі треба.
Отак воно й було у нашому Музеї цієї неділі – ключ провернувся у замку і потрапили відвідувачі до Києва часів гетьмана Івана Мазепи. А з ними й Історик, який все з Килиною сперечався.
Найкраще дізнатися про події у місті можна у крамарів – вони з покупцями про все на світі перебалакають, всі новини почуть та чим люди живуть дізнаються. От і наші мандрівники у часі зустрілися з крамаркою Орисею з Подолу. Розповіла вона про те, що зробив пресвітлий гетьман для підтвердження привілеїв Києву.
Потім трапився спудей з Києво-Могилянки Остап. Він не тільки про освіту мову вів (навчили таки добре козака!), а ще й на лірі зіграв, розважив мандрівників.
А десь в переходах чи то із зала в зал, чи то між часами виникла сама Хатідже Турхан, валіде-султан (мати султана по-нашому) і регент могутньої Османської імперії. Зустрічалася вельможна пані з Мазепою та по достоїнству оцінила «метикуватості і цікавості» талановитого дипломата, ще коли він молодим був та служив гетьману Дорошенку.
В музейних нетрях, куди й сонячні промені ніколи не досягають, побачили мандрівники жінку у черничому вбранні – мати Івана Степановича Марію Магдалену Мазепину. Була вона найкращою порадницею своєму синові, вчила людей поважати і про своє дбати, рідну землю оберігати. Знала вона всі таємниці Іванові та не на всі запитання відповіді мала…
…Аж тут засвітилося світло, чари поступово розвіялися, і з’ясувалось, що Історика грав відомий вчений і працівник музею к.і.н Ярослав Затилюк, таємничу києвицю Килину – авторка сценарію та керівник науково-освітнього відділу Ольга Дударєва, яскравого бешкетника Остапа – наш багатогранний Юрій Єжель, загадкову Хатідже – завідувачка нашого Музею Наталя Панченко, всезнаючу крамарку Орисю – провідний екскурсовод Анна Сергієнко, а проникливі монологи Марії Магдалени Мазепиної виконала старший науковий співробітник Ірина Удовиченко.
Зацікавилися? Хочете розкрити таємниці минулого, мандруючи у часі? Не злякаєтеся зустрічі з києвицею? Тоді слідкуйте за анонсами та подіями у музеї. Наступна зустріч обов’язково відбудеться.
Вікторія Сідорова
Чари зникають, залишається вдячність за чудову виставу…
Екскурсія-феєрія «Дума про гетьмана Мазепу».
9 квітня 2023 року
Скарбниця Національного музею історії України
9 квітня 2023 року
Скарбниця Національного музею історії України