29 березня о 10:24 

Музей – із глибокою вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.

Реконструкція батога.
Золота стрічка на держаку – оригінальна. Середина IV століття до н.е.
Центральна гробниця. Курган Товста Могила.
м. Покров, Дніпропетровська область.

Розкопки археологічної експедиції Інституту археології АН УРСР під керівництвом Бориса Мозолевського. 1971 рік.

Реконструкція виконана реставраторами музею Сергієм і Віталієм Проволовськими.…

Показати більше

Влітку 1971 року експедиція Інституту археології АН України під керівництвом Бориса Мозолевського неподалік міста Покров Дніпропетровської області проводила археологічні дослідження скіфського кургану Товста Могила.

Саме тоді у Центральній гробниці, де у середині IV століття було поховано скіфського володаря, археологи віднайшли не тільки знамениту золоту пектораль, а й чимало інших цікавих предметів, що дозволили нам краще зрозуміти таємничий світ стародавніх скіфів.

Пектораль було знайдено у дромосі – коридорі, що вів від вхідної ями до поховальної камери. Поряд знаходилися й інші важливі статусні речі – меч у золотих піхвах, батіг та горит.

Від батога збереглася лише золота стрічка, якою був оздоблений держак. Стрічку скручено спіраллю на 11 витків. Обидва кінці її заокруглені і мають по отвору для прибивання до держака. Вздовж країв нанесено дрібненькі опуклини, вибиті зсередини.

Подібні стрічки, що прикрашали руків’я батогів, відомі за знахідками у царських курганах Чортомлик (Дніпропетровська область) і Куль-Оба (АР Крим), багатьох аристократичних курганах, зокрема, кургані, розкопаному у 1897 році поблизу с. Вовківці (Сумська область). Знахідки ж кістяних або дерев’яних деталей батогів відомі у багатьох курганах скіфського часу. Адже батіг був необхідним засобом керування конем, а, відтак, виступав неодмінним атрибутом вершника.

Золота оздоба – не тільки означення приналежності вельможному власнику, але, імовірно, і певний символ, що пов’язував побутовий предмет з міфами.

Саме з батогом пов’язаний прадавній іранський міф про першого царя Йіму, «власника гарних стад». Верховний бог Ахура-Мазда призначив Йіму бути захисником світу і вручив йому два чарівних предмети: батіг, прикрашений золотом, і золотий ріг (за іншими версіями, стрілу, штрикало чи палицю). Коли пройшло 300 років правління Йіми, царство переповнилося худобою, людьми, тваринами і вогнями. Тоді Йіма, з благословення Ахура-Мазди, став обличчям до півдня, провів по землі батогом, дмухнув у ріг і попросив землю (Спента-Армайті) розширитися, щоб вмістити худобу і людей. Земля розступилася врізнобіч на третину. Це дійство повторювалося ще двічі з проміжком в 300 років (після 600 і 900 років правління), і кожного разу земля збільшувалася на третину від початкової площі, і в підсумку вона зросла удвічі.

Дослідники порівнюють Йіму із Таргітаєм, першою людиною та першим царем із скіфських легенд, які дійшли до нас у розповідях давньогрецького історика Геродота.

Скіфські царі, що вели свій родовід від прадавнього Таргітая, з-поміж інших інсигній (ознак) влади володіли й золотим батогом. Імовірно, саме тому й поклали цей предмет поряд із пектораллю.

Батоги бачимо на кам’яних статуях, що зображували божественних воїнів, а також на різних образотворчих пам’ятках скіфського часу.

Використовуючи всю сукупність даних, реставраторам нашого музею Сергію і Віталію Проволовським вдалося відтворити батіг вершника, що колись належав скіфському володарю, похованому у Товстій Могилі. Реконструкцію було зроблено до виставки «Пектораль. Знахідка століття», що проходила у нашому музеї 2021 року.

.

🇺🇦 Допомогти захисникам України – https://bit.ly/3qbDpnc 🇺🇦

Знахідка залишок батога (стрічка) у дромосі Центральної гробниці кургану Товста Могила.
м. Покров, Дніпропетровська область.

Розкопки археологічної експедиції Інституту археології АН УРСР під керівництвом Бориса Мозолевського. 1971 рік.

Фото з наукового архіву Інституту археології Національної академії наук України.

#батіг #вершник #ТовстаМогила #БорисМозолевський #Скіфія #скіфи #ІнститутАрхеології #ДніпропетровськаОбласть #Таргітай #міфи

 

Скіфська кам’яна статуя із зображенням батога.
Перша половина VI століття до н.е.

Походить з с. Ольховчик (нині – м. Шахтарськ) Донецької області.

Фото 1960 року з архіву Донецького обласного краєзнавчого музею.