Музей – із глибокою вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.

Багато предметів із зібрання нашого музею зберігають таємниці своєї особистої історії. І тільки деякі з них розкривають завіси минулого.

Таким є це Євангеліє у коштовній оправі.

Обидві дошки книги, обтягнуті зеленим оксамитом і прикрашені накладними срібними деталями. На верхній дошці, в центрі – середник: овальна пластина з карбованим сюжетом «Розп’яття з пристоячими», обрамленим лавровим вінком. Довкола розташовані вісім невеликих медальйонів із зображеннями знарядь тортур Христових.

Незвично вирішена майстром композиція наріжників: чотири євангеліста представлені їхніми символами – шестикрилими серафимами з головами янгола (Матвій), лева (Марко), тельця (Лука) та орла (Іоанн). Пояснення цим символам традиційно дається таке: «символом євангеліста Матвія є людина, тому що він починає Євангеліє з людського родоводу Христа. Євангеліста Марка зображують з левом, адже він на початку Євангелія описує пустелю та Івана Хрестителя. Євангеліст Лука зображується з телям, бо він починає Євангеліє з опису жертвопринесення в храмі, проведеного Захарією. А апостол Іван, як орел, ширяє в гірських сферах».

Вгорі та внизу між наріжниками майстер розмістив овальні медальйони із зображенням сцен «Чудо архангела Михаїла» та «Чудо святого Георгія».

Поверхня між медальйонами заповнена ажурним карбованим візерунком зі стебел та листя аканта, популярним художнім елементом доби бароко.

Євангеліє має підпис майстра латиною «Fecit Ioannes Rawicz kiovix» – «Зробив Іван Равич киянин». Отже коштовна оправа виготовлена самим відомим українським золотарем Іваном Андрійовичем Равичем, що жив на Подолі і творив упродовж кількох десятиліть першої половини 18 століття.

Також на оправі є вкладний напис: «Святоє Евангеліє сіє сооружися и сребром окова ся в Кієве року божого 1717 до обитєли святого Архангела Михаила Видубицкой Києвской тщанієм всечеснаго Ігумена Видубицкого Лаврентия Горки коштом монастирским сребра гривен 21 и лотов 5 червоніх 13».

Отже за роботу Равич отримав чималу суму – 13 червінців (так тоді називали польські червоні злоті або ж золоті дукати і, за аналогією, російські золоті монети) та 21 гривню і 5 лотів срібла (міра ваги цього металу, де 1 гривня = 32 лота = 1 фунт = 1/40 пуда = 409,5 г).

Замовником оправи і, вірогідно, автором ідеї її оформлення (загальної композиції та особливостей втілення кожного образу і сцени) був ігумен (настоятель) Видубецького монастиря Лаврентій Горка, один з видатних церковних діячів того часу.

Він народився у 1671 році у Львові, походив з козацької родини. Ще юнаком переїхав до Києва. Закінчив Києво-Могилянську академію, потому працював в ній викладачем.

У 1713-1721 роках був ігуменем Видубецького монастиря. Саме тоді склалися його просвітницькі вподобання. Він зібрав чималу бібліотеку, постійно займався самоосвітою і сприяв розвитку ченців та молоді загалом. Пропонував кілька курсів до викладання в академії.

Займався літературною творчістю: зберіглася його трагікомедія «Іосиф-патріарх», поставлена на сцені Могилянки у травні 1708 року. Це була розповідь на відомий старозавітний сюжет про красеня Іосифа і його братів у Єгипті, написана книжною українською мовою. Це був перший твір на українській сцені, де йшлося про кохання, як психологічну мотивацію поведінки жіночого персонажу.

Водночас Лаврентій Горка був прибічником ідей свого могилянського вчителя і наставника Феофана Прокоповича, відомого прихильника царя Петра І, реформатора російської церкви і творця імперії. У 1721 році Горку переводять до Москви і за кілька років висвячують на єпископа. Так розпочинається його службу у віддалених регіонах – Астрахані, Устюзі, Рязані, В’ятці. В жодному місті Горка надовго не затримувався, бо викликав обурення і жорсткий спротив місцевого духовенства через намагання втілити ідеї просвітництва, заснувати школи і витрачати на це церковні та монастирські кошти.

Просвітництво Московії – марна справа. Але у Києві Лаврентій Горка залишив по собі добру пам’ять, монастирську бібліотеку та натхненні ним золотарські витвори.

.

🇺🇦 Допомогти захисникам України – https://bit.ly/3qbDpnc 🇺🇦

.

#Євангеліє #Київ #ІванРавич #ЛаврентійГорка #ВидубицькийМонастир #КиєвоМогилянськаАкадемія #ФеофанПрокопович