15 березня о 06:48 

Музей – із глибокою вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.
В залах нашого музею образи різних часів зустрічаються разом. Чудернацькі істоти, народжені уявою людей минулого, продовжують жити своїм життям і в наші дні. А ми, споглядаючи їх, знаходимо щось близьке і зрозуміле нам теперішнім.

У 1977–1978 роках експедиція Інституту археології НАН України під керівництвом Миколи Чередниченка проводила розкопки великого кургану неподалік міста Бердянськ. Було знайдено чимало цікавого, що дозволило розширити наші знання про скіфів.

З-поміж численних золотих аплікацій виділяється одна пластинка, яку археологи знайшли у Східній гробниці. На ній бачимо сфінкса – популярний образ давньогрецьких міфів, який був прийнятий і скіфами.

Зазвичай сфінкса (точніше – сфінгу, бо у греків вона завжди була жіночого роду) відтворювали у профіль чи анфас з гордовитою поставою. Істота в таких випадках сидить, граційно склавши лев’ячі лапи і пильно вдивляючись поперед себе.

А ось на бердянській пластинці – все не так, повний розрив шаблону: ми бачимо сфінгу, яка повернула голову назад і підняла одну задню лапу, мовбито, кицька, що зібралась почухатися. І в цьому русі зовсім не відчувається тієї загрози, яку, за грецькими міфами, несла істота людям.

А можливо то тільки наші сучасні асоціації, що пов’язали грізний образ минулого з нашими пухнастими улюбленцями.

.

🇺🇦 Допомогти захисникам України – https://bit.ly/3qbDpnc 🇺🇦

.

#сфінкс #БердянськийКурган #МиколаЧередниченко #Бердянськ #ЗапорізькаОбласть #ІнститутАрхеології