9 березня о 08:08 

Музей – із глибокою вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.
#ЦьогоДня
У Шевченківські дні…

Це срібне блюдо подібне на велику квітку – його бортики мов пелюстки.

Воно використовувалося в церковному ужитку, можливо, в певних ритуалах. Про це говорить один з медальйонів на бортику (ще один, розташований симетрично, на жаль, був втрачений).

На золоченому овальному медальйоні, що контрастно виділяється на срібному полі блюда, викарбовано сцену Різдва Богородиці. Мати Марії Анна лежить на пишному ложі, поряд – батько Йоаким, який тримає дружину за руку, та служниці, які виконують дії, звичні для такої події.

Про історію блюда розповідає напис на звороті: «1795 году октября 17 дня = блюдо сіє зделано в церков Рождества Богородици Козелецкую из церковного сребра весу 2 фунти и 21 лот = за настоятеля той церкви благочинного уезда Козелецкого ієрея Марка Дзюрковского».

Отже, для виготовлення блюда було використано якісь церковні предмети, що вийшли з ужитку і були переплавлені. Така практика була доволі розповсюдженою, а відтак настоятель храму (про нього відомо також з архівних документів) вчинив раціонального і по-господарськи.

.

Собор Різдва Богородиці – дивовижна велична споруда, що височить в центрі Козельця.

Храм споруджено у 1752–1763 роках на замовлення графині Наталії Розумовської (Розумихи) архітекторами Іваном Григоровичем-Барським та Андрієм Квасовим.

Таким чином мати двох відомих братів – Олексія (фаворита імператриці Єлизавети Петрівни) і Кирила (останнього гетьмана Лівобережної України, 1750 – 1764) Розумовських – вирішила віддячити Богу, за те, що дарував її синам таку долю.

Храм – дев’ятикамерний, в його основу покладено рівнораменний грецький хрест. У храмовий комплекс також входять дзвіниця й споруда полкової канцелярії.

.

25 травня 1843 року Тарас Шевченко вперше виїхав з Петербургу до України. На той час він вже був вільною людиною, відомим художником та поетом (перше видання «Кобзаря» вийшло друком у 1840 році).

Дорогою до Києва Тарас Григорович мандрував містечками Чернігівщини, зупиняючись у своїх знайомих. Побував він і в Козельці.

Згодом враження від цієї поїздки і побаченого храму Різдва Богородиці з’явилися у перших рядках повісті «Княгиня», написаній Шевченком російською мовою (інакше тоді було неможливо) за 10 років потому у 1853 році, коли поет вже був на засланні:

«Город Козелец не отличается своею физиономиею от прочих своих собратий, поветовых малороссийских городов. В истории нашей он тоже не играет особенной роли, как, например, заднипрянские его товарищи, разве только что в 16[63] году здесь была собрана знаменитая Черная рада. Словом, городок ничем не примечательный; но проезжий, если он только не спит во время перемены лошадей или не закусывает у пана Тихоновича, то непременно полюбуется величественным храмом грациозной архитектуры растреллевской, воздвигнутым Наталией Розумихою, родоначальницею дома графов Разумовских.

В шести верстах от г. Козельца, в селе Лемешах, в бедной хатке, на сволоке, или балке, читаешь: «Сей дом соорудила раба Божия Наталия Розумиха, 1710 року Божого». А в городе Козельце, в величественном храме читаешь на мраморной доске: «Сей храм соорудила графиня Наталия Разумовская в 1752 году». Странные два памятника одной и той же строительницы!».

.

🇺🇦 Допомогти захисникам України – https://bit.ly/3qbDpnc 🇺🇦

.

#Шевченко #ШевченківськіДні #Блюдо #Козелець #РіздвоБогородиці #НаталіяРозумовська #Розумовський #ЧернігівськаОбласть

Блюдо.
Срібло.
Карбування.
Невідомий український майстер. 1795 р.

Зроблений на замовлення храму Різдва Богородиці у м. Козелець на Чернігівщині.

Зібрання Скарбниці Національного музею історії України.

Медальйон зі сценою Різдва Богородиці на срібному блюді, зробленому невідомим українським майстром для храму Різдва Богородиці у м. Козелець на Чернігівщині у 1795 р.

Зібрання Скарбниці Національного музею історії України