19 лютий о 11:57 

Музей – із глибокою вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.

«Solis stator, Terrae motor (Він зупинив Сонце, зрушив Землю)» – ці слова написані на варшавському пам’ятнику Миколаю Копернику, видатному польському астроному, математику, дипломату, лікарю, який народився 550 років тому – 19 лютого 1473 року.
Миколай Коперник походив з польсько-німецької сім’ї з міста Торунь Королівства Польського. Його батько, торговець міддю, помер, коли хлопцеві було тільки 10 років і його виховував дядько по материнській лінії Лукас Ватценроде, єпископ Вармійський.
1491 року Миколай вступив до Краківського університету, де вивчав богослов’я, математику і медицину. Саме там він захопився астрономією, яка стала для нього головною справою життя. За п’ять років Коперник переїхав до Італії, де навчався в Болонському та Падуанському університетах.
1507 року він повернувся до Польщі. П’ять років був особистим лікарем свого дядька, жив у його Лідзбарському замку і викладав у Кракові, а з 1512 року (після смерті єпископа) переїхав до міста Фромборк в Північній Польщі, де жив наступні 30 років свого життя.

Саме після переїзду розпочалася активна робота Коперника над трактатом про нову модель будови всесвіту, ідея якої з’явилася в нього здавна.

Водночас Коперник служив каноніком при місцевому католицькому соборі й вів активну громадську діяльність. Все життя він займався медицинською практикою і, навіть, врятував місто від епідемії чуми 1519 року. Під час польсько-тевтонської війни 1520-1522 років Коперник організовував оборону, а після перемоги поляків брав участь у дипломатичних перемовинах, наслідком яких, зокрема, стала ліквідація Тевтонського ордену. В мирні часи вчений спроектував та керував будівництвом гідравлічної машини, що забезпечила місто водою, а також сприяв початку діяльності польського монетного двору. Вивчаючи рух фінансів Коперник вперше сформулював закон обігу грошей (у XIX столітті він отримав назву «закон Грешема» за іменем британського фінансиста або ж Грешема-Коперника).

Та головною справою Миколая Коперника була астрономія. Він спостерігав за зоряним небом, рухом Сонця і планет, багато років перевіряв і уточнював свої спостереження, робив складні математичні розрахунки, обговорював свої ідеї, записував їх, аж поки все не склалося у чітку і послідовну систему. Навесні 1543 року його трактат «Про обертання небесних сфер» був надрукований у Нюрнберзі і, за легендою, смертельно хворий вчений встиг взяти його примірник в руки, спокійно видихнути і відійти у засвіти…

Справа в тому, що в середньовічній Європі безроздільно панувала концепція грецького астронома ІІ століття Клавдія Птолемея про те, що в центрі всесвіту знаходиться Земля, а Сонце та інші планети обертаються довкола неї. Коперник «зупинив» Сонце і визначив його місце в центрі, довкола якого обертаються Земля та інші планети. Вчений визначив правильний порядок планет та співвідношення відстані між ними в астрономічних одиницях.

Книга Коперника була видана значним накладом – 1000 примірників. Згодом її видавали ще десять разів в різних країнах Європи. Папський Рим пізно перейнявся її забороною (лише 1616 року), бо геліоцентрична концепція Коперника вже була підтримана багатьма дослідниками. Її уточнювали, виправляли певні недоліки, робили нові математичні розрахунки і спостереження (особливо після відкриття Галілео Галілеєм телескопа). А італійський філософ Джордано Бруно вже за кілька десятків років висловив ідею про те, що фізичний Всесвіт є нескінченним і включає нескінченне число світів, кожен з яких схожий на нашу Сонячну систему.

То були перші кроки людства до зірок. Спочатку через спостереження і математику, а далі – спроби польотів за межі Землі, її орбіти, Сонячної системи. Коперник навчив людей дивитися на небо і розуміти своє місце серед зірок.

В наш час польоти Космос – це вже звична справа. Супутники, орбітальні станції, польоти на Місяць, марсоходи…

А художня думка рухає нас все далі й далі. Зокрема, й ювелірні роботи. Як ось цей гарнітур «Космос», виконаний з мельхіору, яшми і кварцу сімферопольською художницею-ювеліром Тамарою Письменною у 1985 році.

.

🇺🇦 Допомогти захисникам України – https://bit.ly/3qbDpnc 🇺🇦

.

#МиколайКоперник #Торунь #Птолемей #Фромборк #всесвіт #Сонце #космос #зірки #ТамараПисьменна