12 лютий о 08:45

Музей – із глибокою вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.
Мусимо вас розчарувати, але грифони ніколи не існували в реальності. Це – вигадка міфологічної уяви.

А ще – надзвичайного таланту майстрів-торевтів, що зуміли створити їхній образ в золоті, бронзі чи камені, продумавши все до найменших деталей. Як, наприклад, грифонів на скіфській золотій пекторалі з кургану Товста Могила.

То що ж не так з грифонами? Як відомо не тільки із давньогрецьких чи скіфських зображень, але й давньогрецьких авторів, грифон – істота, що має тулуб лева та голову і крила орла. Міфологічна уява «схрестила» двох тварин одного надкласу – чотириногих щелепних хребетних тварин: птаха-орла і ссавця-лева. Чи можливе їхнє об’єднання в реальній природі? Однозначно – ні. Адже це тварини, яких еволюція розвела в різні боки.

Пір’я птаха – то шерсть і грива лева. Їх поєднання на одній істоті – нонсенс. Крила птаха – то передні лапи звіра. Саме так, і це стає очевидним вже при погляді на кістяк цих тварин. А отже крилатий грифон по суті мав би мати шість ніг-кінцівок. Але шестиногих хребетних щелепних тварин ніколи на Землі не існувало. Всі багатоногі істоти (комахи, павуки та інші) залишилися далеко позаду на шляху еволюції.

Ми згадали про це, тому що #ЦьогоДня, 12 лютого, у світі відзначається Міжнародний день Чарльза Дарвіна – видатного англійського вченого-біолога, який створив теорію еволюції і пояснив механізм походження видів.

Чарльз Дарвін народився 12 лютого 1809 року в родині заможного лікаря та фінансиста. По закінченню школи він намагався вчити медицину в Единбурзькому університеті, але захопився різними природознавчими дисциплінами, які продовжив вивчати вже в Кембриджі. Це, зрештою, привело його до участі у науковій подорожі довкола світу на кораблі «Бігль», що відбулася у 1831-1836 роках. Саме ця мандрівка і величезний об’єм спостережень за тваринним світом, який вдалося зробити, навели Дарвіна до думки про еволюцію. На її формулювання та обґрунтування знадобилося ще 20 років: праця Чарльза Дарвіна «Походження видів шляхом природного добору» вийшла в світ 1859 р. Вслід за нею були опубліковані й інші, де нова теорія поглиблювалася та доводилася на нових фактах, і, нарешті, 1871 року з’явилася ще одна важлива праця Дарвіна — «Походження людини і статевий добір» де вчений навів аргументи на користь природного походження людини від тварин (мавпоподібних предків).

Добре відомо, що теорія еволюції Дарвіна стала революційною не тільки у світі науки. Вона перевернула світобачення людства, дала новий поштовх до пізнання людиною себе та свого місця на землі, перевела його в інший ціннісний вимір.

Отже грифонам не має місця в еволюції земних видів тварин. І тому зовсім не дивно, що археологи чи палеонтологи ніколи не знаходили їхніх викопних решток.

Грифони створені уявою людей, а вона також має потужну силу. Це, зокрема, доведено сучасними письменниками-фантастами, які створили цілі нові світи, вигадали нових істот та склали словники мов, які ніколи не звучали.