Археологічна перемога: чим унікальний пояс 3 століття, який врятували від «чорного копача»
10 лютий о 20:14
Національна поліція України зупинила продаж рідкісного пояса 3 століття, який знайшов на Хмельниччині так званий «чорний археолог».
Співробітники Національного музею історії України допомогли правоохоронцям атрибутувати унікальний артефакт.
Протиправну діяльність жителя Кіровоградської області викрили співробітники Департаменту стратегічних розслідувань та Головного слідчого управління Нацполіції України. За даними слідства, правопорушник відкопав мідний пояс, оздоблений сріблом, на території Хмельницької області. Він датується серединою 3 століття і пов’язаний з військовою культурою давніх германців у період, коли вони мігрували через територію сучасної України з Північної Європи до Чорного моря. Така коштовна річ мала належати представнику військової еліти.
За інформацією Нацполіції, надалі фігурант виставив археологічну знахідку на інтернет-форумі, де один із учасників обговорення викупив артефакти. Відбулося незаконне привласнення знайденого скарбу, який має особливу історичну, наукову, художню та культурну цінність. Це передбачає відповідальність за ст. 193 та 198 Кримінального кодексу України.
В українських музеях немає аналога такого скарбу. Аналогії пояса, знайдені на півночі Європи, є найвідомішими експонатами в головних музеях Швеції та Данії, наприклад, у Музеї Мозґорд. Цей скарб підтверджує контакти пізнього римського періоду між Скандинавією та Північним Причорномор’ям на найвищому соціальному рівні. Переміщення германських племен у середині – другій половині 3 століття в писемних джерелах відображені фрагментарно. Тому будь-яка нова археологічна знахідка дає змогу перевірити або уточнити наші знання і має велику вагу.
Через недбалість «чорних копачів» пояс потребує швидкої реставрації. Зокрема, на його фрагментах помітні тріщини на сріблі та відламані голівки заклепок, і це – сучасні втрати.
Разом із правоохоронцями вкотре нагадуємо, що відповідно до чинного законодавства України, приватні особи не можуть продавати та колекціонувати предмети археології. Такі артефакти не можна вивозити за межі держави.
Знайдені старожитності передадуть для проведення експертизи та підготовки висновків щодо легальності їх походження. Після цього скарб можуть передати на зберігання до музейних фондів.