12 грудня о 13:01 

Музей – із глибокою вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.

У 1952 році під час видобування каменю поблизу села Чикаленко у степовому Криму було зруйноване ранньосередньовічне поховання. Робітники повідомили про знахідку до музею, завдяки чому місце знайдення дослідив археолог Павло Шульц, а предмети потрапили до музейного фонду.

На жаль, обставини поховання з’ясувати не вдалося (можливо, це було ґрунтове поховання). Проте було збережено чимало знахідок: золоті оздоби поясу та портупеї, фрагменти різноманітного посуду та фрагменти залізного леза меча. Дослідження предметів дозволило дослідникам датувати поховання другою половиною V – початком VІ століття н.е.

З-поміж інших предметів виділяються дві масивні пряжки невеликих розмірів. Більша (40 х 26 х 9 мм), що краще збереглася, вірогідно, слугувала для кріплення поясу. Верхня частина пряжки має овальну форму, в центрі розділена на 7 секцій, де були закріплені сердолікові вставки червоного кольору (з них збереглися 5).

Стиль декору пряжки називають поліхромним, а використання вставок пов’язане з технічним прийомом клуазоне: в підготовленому заглибленні вставляють тонкі перегородки, що утворюють певні комірки, в яких і закріплюють коштовні камінці, обточені як невеликі пластинки певної форми. В даному випадку було також простежено, що під камінчики було покладено тонку золоту фольгу, що трималася на чорному смолянистому клеї. Поєднання мережива перегородок із яскравим кольором вставок створювало певну гармонію.

Такий декоративний стиль був властивий для раннього середньовіччя в усій Європі. Зокрема, аналогічні пряжки, але більш вишуканої роботи, знайдено в гробниці короля франків Хільдеріка І (457/458 – 481/482) з династії Меровінгів. Його могила була знайдена ще у 1653 році під час проведення будівельних робіт поблизу церкви Сен-Бріс у місті Турне (нині це територія Бельгії).

Друга половина V – початок VІ століття визначилися значними зрушеннями в Європі. У 453 році була розгромлена імперія гунів. Франки, германомовний народ, під проводом короля Хлодвіга, сина Хільдеріка І, захопили Галію, колишню римську провінцію. Рим занепадав, а натомість провідну роль почав відігравати Константинопіль. Поставали нові часи, народжувалася середньовічна Європа.

До цього часу дослідники відносять декілька поховальних комплексів у степах Північного Причорномор’я, які пов’язують з володарями певних тюркських племен. Зокрема, вважається, що в гробниці, знайденій поблизу села Чикаленко, було поховано володаря гунського племені альціагірів, про яких відомо з хронік готського історика Йордана.

.

🇺🇦 Допомогти захисникам України – https://bit.ly/3qbDpnc 🇺🇦