27 листопад о 10:28
Музей – із глибокою вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.

29-та наукова конференція «Ювелірне мистецтво – погляд крізь віки» проводила роботу у 9-й залі Скарбниці Національного Музею історії України 21 листопада 2022 року

У понеділок, 21 листопада, у нашому музеї відбулася щорічна 29-та наукова конференція «Ювелірне мистецтво – погляд крізь віки».
На наше запрошення відгукнулися дослідники з різних міст України – Києва, Харкова, Сум, Полтави, Дніпра, Кам’янця-Подільського, Львова.
Не всім учасникам вдалося бути присутніми на засіданні, а сама конференція проходила у складних обставинах, властивих для нашого часу – з частими відключеннями світла та опалення. Але темрява і холод в залі не перешкодили виступам та спілкуванню науковців.
Як завжди, доповіді та представлені матеріали для заочної участі були згруповані за чотирма головними хронологічними періодами.
Найперше, це – дослідження ювелірних виробів доби раннього заліза.
Доповідь Любові Клочко була присвячена скіфським прикрасам, які знаходять у «парних» похованнях, та власне феномену таких поховань. Оксана Ліфантій зосередила увагу на одній категорії прикрас скіфського костюму – невеликих золотих трубочках, які могли бути елементами як знімних прикрас, так і нашивними деталями. Юрій Полідович і Євгенія Величко у спільній доповіді розповіли про незвичні зображення-трансформери обосіблених голів птахів, властиві для скіфського «звіриного стилю» V століття до н.е. Ганна Вертієнко розглянула зображення півнів на скіфських предметах і зображення антропоморфного персонажа, що має деякі півнячі риси, з кургану Соболева Могила, та пов’язала їх із давньоіранськими міфологічними уявленнями. Леонід Бабенко провів композиційні та сюжетні паралелі між пектораллю з Товстої Могили та горитами «чортомлицької» серії (у нашому музеї з неї представлено оббивку горита з Мелітопольського кургану). Олександр Супруненко, Сергій Скорий та Тетяна Менчинська представили нові матеріали з розкопок кургану скіфського часу поблизу села Вільхуватка в Пооріллі (Полтавщина).
Перехідним до часів Середньовіччя була доповідь Оксани Гопкало і Лариси Білинської про ювелірну справу у дунайських провінціях Римської імперії, звідки вироби потрапляли й до східних теренів України, зокрема, до Сумщини.
Середньовічний блок доповідей розпочався з дослідження Ярослава Володарця-Урбановича, присвяченого хронології та ареалу розповсюдження сережок «дунайсько-пастирського» кола у Східній Європі (ми нещодавно розповідали про такі сережки з Пастирського городища). Артем Скульбоденко у доповіді зосередився на можливій реконструкції золотого персня візантійського походження з комплексу, знайденого поблизу с. Зачепилівка на Полтавщині та пов’язаного зі старожитностями кочовиків VII-VIII століть. Доповідь Наталії Малюк була присвячена срібному посуду золотоординського часу з колекції Скарбниці НМІУ (чашам, келиху, тарелям), його походженню, особливостям декорування та датуванню.
Як завжди потужними були доповіді та представлені матеріали, присвячені дослідженню ювелірних виробів ХV – початку ХХ століття. Світлана Біляєва і Олена Фіалко у спільній доповіді розповіли про металеві елементи декору костюма з розкопок фортеці Акерман (нині Білгород-Дністровський). Декілька доповідей були присвячені предметам, пов’язаним з відомим особистостями: Оксана Терещук познайомила з дорогоцінними пам’ятками (Євангелієм і шлюбною обручкою) родини Апостолів із зібрання Скарбниці НМІУ; Світлана Березова і Олена Сергій – з напрестольним хрестом, виготовленим майстром Федором Левицьким на замовлення Павла Шкурупея у 1757 р.; Марина Кондратенко і Роман Прохватіло (у поданих матеріалах) – зі срібними меморіями із «Скарбниці» Полтавського краєзнавчого музею; Наталія Степаненко (у поданих матеріалах) – з апостольською ложкою з родини історика Дмитра Яворницького. Також Ірина Власенко у поданих матеріалах розповіла про мініатюрні ікони-підвіски з колекції Лубенського музею Катерини Скаржинської, що нині зберігаються у Полтавському краєзнавчому музеї.
Спільна доповідь Світлани Березової, Наталії Онопрієнко та Юрія Полідовича була присвячена двом коронам до ікони Богородиці, які, як з’ясували дослідники, походять з вірменської церкви Св. Миколая у Кам’янці-Подільському та були виготовлені наприкінці ХVII століття. Також Світлана Березова і Наталія Онопрієнко окреслили коло предметів із зібрання Скарбниці НМІУ, які раніше знаходилися у ризниці Свято-Успенського собору Києво-Печерської лаври, та навели архівні документи та світлини щодо підтвердження такої атрибуції.
Дві доповіді (у поданих матеріалах) були присвячені предметам озброєння: Олена Попельницька ознайомила з європейськими та східними порохівницями XVII–XIХ ст. у зібранні Національного музею історії України, а Віталій Яремченко і Алла Лавріненко – з особливостями оздоблення та орнаментики «шаблі козака Павла Руденка» із зібрання Полтавського краєзнавчого музею.
Навпроти, Мирослав Мельник розповів про ювелірні модні тенденції Вікторіанської епохи та специфіку їх проявів на українських землях, а Олена Богданова (у поданих матеріалах) – про особливості комплексу ювелірних прикрас клану “довгих спідниць” етнічної групи мяо (Китай) в контексті народного костюма.
Завершили конференцію доповіді, присвячені сучасному мистецтву. Сергій Луць у поданих матеріалах, спираючись на власний досвід, представив ювелірство в контексті мистецької освіти України. Наталія Сапфірова познайомила з творчістю маріупольця Михайла Чебурахіна, майстра, який, зокрема, виготовив державну печатку Президента України; Софія Триколенко – з роботами воєнного часу Катерини Тітової. Ірина Удовиченко розповіла про роботу ювелірів України у воєнний час, про ювелірні твори, що були представлені на міні-виставці «Україна, яка бореться», яка нещодавно відбулася у нашому музеї.
Матеріали, представлені на конференції, будуть видані окремим збірником уже наступного року, а поки що готується до друку збірник минулорічної конференції.
29-та наукова конференція «Ювелірне мистецтво – погляд крізь віки» у 9-й залі Скарбниці Національного Музею історії України 21 листопада 2022 року
Відсутність світла не завадила продовженню роботи конференції.
29-та наукова конференція «Ювелірне мистецтво – погляд крізь віки».
Доповідає Юрій Полідович
(Полідович Ю.Б., Величко Є.О. /Національний музей історії України/ «Зображення-трансформери в скіфському “звіриному стилі”»)
27 листопад о 10:28
29-та наукова конференція «Ювелірне мистецтво – погляд крізь віки».
Доповідає Любов Клочко
(Клочко Л.С. /Скарбниця НМІУ – філія Національного музею історії України, кандидат історичних наук/
«Прикраси у парних похованнях на землях Скіфії»)
