17 жовтень о 10:48
Музей – із глибокою вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.
Велике значення для вивчення історії стародавнього Києва, зокрема, колишнього дитинця – Верхнього Києва – мали археологічні дослідження 1946-1957 рр. на ділянці, обмеженій вулицями Володимирською, Великою Житомирською та Трьохсвятительською.
Колись тут, неподалік Десятинної церкви та княжого двору, знаходилися будинки бояр та воєвод, наближених до князя.
Незважаючи на певний занепад після монгольського погрому, життя на Верхньому Києві не припинялась і у другій половині ХІІІ – на початку XIV ст. У XV–XVIII ст., за свідченнями джерел, тут знаходились Федорівський монастир, міська корчма, ремісничі і житлові квартали, а згодом – двори російської адміністрації.
Під час розкопок 1955 р. на вулиці Володимирській були знайдені кілька споруд XIV–XVIІІ ст., що мали вигляд розвалів печей та слідів пожежі – шару горілого дерева. Дату існування цих будівель допомогли з’ясувати польські монети першої половини XVIІ ст. – вірогідно, ці споруди згоріли у 1651 році, коли в Києві, що був тимчасово зайнятий литовським військом Януша Радзивіла, спалахнула велика пожежа.
І от під долівкою такої згорілої будівлі XIV–XVII ст. археологи знайшли керамічний горщик із 18 ювелірними виробами ХІІ–ХІІІ століття: тринамистинними сережками-підвісками, перснем, колтами, прикрашеними черню.
Зазвичай такі знахідки називають скарбом. У небезпечні часи, коли ворог підходив до стін Києва чи інших міст, містяни ховали свої прикраси та найцінніші речі, сподіваючись, що вони зможуть пережити черговий напад та потім дістати зі сховків свої скарби. Але не завжди так ставалося. Не випадково найбільша кількість прихованих коштовностей, знайдених на Верхньому Києві у ХІХ-ХХ століттях, належить до 1240 року, коли після кількамісячної облоги і безперервних штурмів 6 грудня монгольські війська хана Батия увірвалися в місто.
Скарби минулого – то вісники нашої історії, яку треба пам’ятати і в якої треба вчитися: тільки згуртувавшись усім разом можна здолати ворога. І ми вже підтвердили цю просту істину. І хоч якби не лютував ворог та йому не здолати нас!
Тримаємо стрій! Разом – до перемоги!
Слава Героям! Слава Україні!
Допомогти захисникам України – https://bit.ly/3qbDpnc