27 серпня о 19:07

Музей – із глибокою вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.


#ЦьогоДня, 27 серпня, народився Іван Франко (27.08.1856 — 28.05.1916) — видатний український письменник, поет, публіцист, перекладач, вчений-енциклопедист, громадський і політичний діяч.
Ще сучасники називали Івана Франка велетом думки і титаном праці, українським Мойсеєм.

А теперішні дослідники підрахували: якщо поділити сумарну кількість усього, що написав Іван Якович на кількість днів його свідомого життя, то вийде, що кожного дня (без вихідних і свят) він писав текстів у середньому на газетну шпальту.

Мабуть, найвідомішим твором Івана Франка є історична повість «Захар Беркут», вперше надрукована у 1883 році. Це твір у жанрі історичного епосу про боротьбу у XIII столітті українського карпатського племені (мешканців Тухольщини, нині це Львівщина) проти навали монголів.

Серед реалій того часу мова йде про золотий перстень князя Мстислава, який загинув в битві на річці Калка у Приазов’ї 1223 року. Перстень дістався монгольському воєначальнику Пета-бегадиру, який дарує його Мирославі. Цей перстень давав право дівчині без перешкод рухатися монгольським табором. То був великий золотий перстень, зі вставкою «золотисто-зеленого берила із вирізаними на нім фігурами».

Безумовно, у нашому зібранні не має такого персня, адже він створений уявою Франка. Але є перстень, який дещо його нагадує.

Це золотий литий перстень. Дужка поступово розширюється і переходить у щиток. Широкі плечики прикрашає рельєфний орнамент та інкрустація черню (?). Щиток має гніздо овальної форми із чотирма маленькими, витонченої роботи «лапками» зі вставкою каменю (можливо, в даному випадку то скло) зеленого кольору.

Перстень походить зі скарбу, що складався з коштовних прикрас середини ХІІ століття. Його знайдено 1838 року під час пошуків на садибі Корольова фундаментів Федорівського монастиря (заснований Мстиславом І, сином Володимира Мономаха, щонайменше у 1146 році). Роботи проводив Олексій Cтавровський за дорученням Тимчасового комітету для дослідження старожитностей Києва. Знахідки було передано до Музею старожитностей при Імператорському університеті Св. Володимира в Києві, що розпочав свою роботу за рік до того.

Сьогоднішній день ще привід згадати останні слова Захара Беркута:

«Батьки і браття! Нинішня наша побіда — велике діло для нас. Чим ми побідили?

Чи нашим оружжям тільки? Чи нашою хитрістю тільки? Ні. Ми побідили нашим громадським ладом, нашою згодою і дружністю. Уважайте добре на се!

Доки будете жити в громадськім порядку, дружно держатися купи, незломно стояти всі за одного, а один за всіх, доти ніяка ворожа сила не побідить вас».

Тож тримаймо стрій! Разом – до перемоги!
🇺🇦 Слава Героям! Слава Україні!

🇺🇦 Допомогти захисникам України – https://bit.ly/3qbDpnc 🇺🇦