21 серпня о 09:47

Музей – із глибокою вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.

На виставці «Європейська Україна. Доба Мазепи», яка зараз експонується в нашому музеї, можна побачити унікальну парадну шаблю-карабелу кінця XVII – XVIII століття. Вона надійшла до нас у 1946 році з фондів Львівського музею українського мистецтва (нині Національний музей у Львові ім. А. Шептицького) і колись належала заможному польському шляхтичу. Ця шабля радше є меморіальною, аніж бойовою. Її руків’я та піхви прикрашені срібними карбованими накладками із зображеннями сцен, пов’язаних з ключовими подіями історії Східної Європи.

Сцени на ефесі присвячені шлюбові польського короля Ядвіги і великого князя литовського Ягайла у 1385 році. На центральній ромбічній частині гарди (крижа або перехрестя) дуже стилізовано відтворено сцену вінчання Ядвіги та Ягайла. Поряд – сильно затерті написи латиною, які вже важко прочитати. На черені (руків’ї) – погрудне зображення монаршої пари і герби Польщі (орел) та Литви (Vytis, Погоня). Ця сцена повторюється на золоченій накладці на клинку, під якою напис латиною «Jadviga et Jagiеllo regis».

Ядвіга (польською Jadwiga Andegaweńska) походила з Анжуйської династії Капетингів. Народилася близько 1374 року. Вона була молодшою донькою Людовіка І, короля Угорщини, Хорватії, Польщі, Русі, і його дружини Єлизавети Боснійської.

З дитинства вона була заручена з Вільгельмом Австрійським і готувалася до життя у Відні. Тоді подібні династійні шлюби були нормою.

Але життя Ядвіги повністю перемінилося після передчасної смерті її батька у 1382 році. На трон зійшла її старша сестра, десятирічна Марія, регентом при якій була мати, королева Єлизавета. Після бурхливих подій боротьби за престол через три роки Марія вийшла заміж за Сигізмунда І Люксембурзького, сина імператора Карла V. Проте польська шляхта одразу виступила проти претензій на владу Сигізмунда. Почалася громадянська війна, яка закінчилася розривом польсько-угорської унії і сходженням на польський трон Ядвіги.

16 квітня 1384 року вона була коронована в Кракові як польський король (унікальний випадок в історії Польського королівства!). Її наречений Вільгельм поспішив до Ядвіги (на той час вони вже встигли познайомитися та покохати один одного), але проти їхнього шлюбу знову ж таки виступила польська шляхта.

За легендою, Ядвіга намагалася вирватися із королівського замку на зустріч коханому. Вона схопила сокиру і у відчаї почала рубати дерев’яну браму. І тільки заспокійливі слова її наставника Дмитрія з Горая заставили її зупинитися.

Було вирішено, що Ядвіга вийде заміж за литовського князя Ягайла, при цьому зберігаючи свій королівський титул (тому на лезі шаблі й написано «Ядвіга і Ягайло, королі»). Князь брав на себе зобов’язання прийняти християнство і навернути у віру весь литовський народ. Угода була закріплена Кревською унією, підписаною 14 серпня 1385 року. Вона започаткувала майбутню польсько-литовську конфедерацію, що остаточно склалася через 150 років.

Ядвіга змирилася зі своєю долею. Кажуть, що вона дала свою згоду після багатогодинної молитви.

Шлюб було укладено 18 лютого 1386 року і невдовзі Ягайла проголосили королем Польщі під ім’ям Владислава ІІ.

Тим часом в Угорщині продовжувалося воєнне суперництво за престол, внаслідок чого 16 січня 1387 року було вбито Єлизавету Боснійську. Ці події підштовхнули Ядвігу до рішучих дій – вона спрямувала військо до Галицько-Волинських земель, що тоді належали Угорщині, і переконала місцевих мешканців присягнути польській короні. Ядвіга проголосила себе королем Русі, але це ніколи так і не було визнано Угорщиною.

За своє життя Ядвіга уславилася своєю доброчинністю. Вона намагалася примирити родичів чоловіка, войовничих Гедиміновичів. Робила спроби порозумітися з Тевтонським орденом. Сприяла розвитку Краківського і Празького університетів. Підтримувала митців. Засновувала церкви і опікувалася лікарнями.

Ядвіга померла 1399 року внаслідок післяпологових ускладнень. Було їй тоді всього 25 років. За деякий час католицька церква намагалася проголосити її святою, але вдалося це здійснити тільки у 1997 році.

А її чоловік Владислав ІІ Ягайло ще 35 років потому був на польському престолі.

Події минулого – заплутаний клубок, в якому важко розібратися. Приходьте до нас у музей на виставку і побачите унікальні історичні раритети та дізнаєтеся чимало цікавого.

Тримаємо стрій! Разом – до перемоги!
🇺🇦 Слава Героям! Слава Україні!

🇺🇦 Допомогти захисникам України – https://bit.ly/3qbDpnc 🇺🇦

300577669_5297266490308589_21

На виставці «Європейська Україна. Доба Мазепи» в Скарбниці Національного музею історії України.

Парадна шабля-карабела.
Польща, кінця XVII – XVIII ст.


На виставці «Європейська Україна. Доба Мазепи» в Скарбниці Національного музею історії України.

21 серпня о 09:47

Цей портрет Ядвіги, написаний польським художником Яном Матейком, вважається першим об’єктивним відтворенням обличчя королеви, заснованим на його власному детальному вивченні її черепа, зробленому з дозволу католицької церкви під час ексгумації останків королеви в 1887 році в Кракові, Польща.
Див.http://www.kryminalistyka.fr.pl/forensic_groby_jadwiga.php

21 серпня о 09:47 

«Ядвіга і Дмитрій з Горая»
Ян Матейко, 1882 р.

Національний музей у Вашаві.
Фото з відкритих джерел.