Музей – із глибокою вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.
#ЦьогоДня
530 років тому (3 серпня 1492 р.) з іспанського порту Палос-де-ла-Фронтера відпливли три кораблі: флагманська карака «Санта-Марія» та каравели «Пінта» і «Нінья». Розпочалося плавання, очолюване Христофором Колумбом, що призвело до відкриття Нового Світу, названого Америкою.
Цей день став поворотним в історії світу. Кожне десятиліття потому привносило все більші зміни. Європейці почали засвоювати нові землі та опановувати їхні багатства. Розпочалася масова міграція населення, що триває і до сьогоднішнього дня. Постали нові держави, були проголошені величні імперії, які з часом зазнали краху.
Серед багатств Нового Світу були й нові рослини, частина з яких успішно прижилася у Європі – картопля, кукурудза, соняшник. Тропічним фруктам важче було пробитися через океанські простори. Хоча з найвідомішим з них – ананасом – мовбито познайомив Європу сам Колумб, коли навесні 1493 року повернувся зі свого плавання. Він назвав фрукт piña de Indes, тобто «індійська сосна», але у переважній більшості мов закріпилася його індіанська назва, що у перекладі означає «чарівний плід».
Прагнення вирощувати ананаси в Європі зрештою призвело до розробки тепличного садівництва. Це вдалося зробити голландцю Пітеру де ла Курту у 1658 році. Вже згодом таким садівництвом захопилися у Англії, Франції та Німеччині. Але тепличне вирощування ананасів потребувало значних коштів, а тому цей фрукт на довгі десятиліття залишився аристократичним делікатесом.
Захоплення ананасам у першій половині XVIII століття призвело до того, що німецькі майстри-золотарі вигадали особливі срібні кубки на високих ніжках і з поверхнею чаші, вкритою опуклинами, що надавали предмету подобу екзотичному фрукту. Їх виготовлювали упродовж майже півстоліття в різних центрах у доволі великій кількості, що свідчить про значний попит.
Кілька таких «ананасних» кубків є і в зібранні нашого музею. Один з них, виготовлений невідомим майстром, є оригінальним: його ніжку зроблено у вигляді прекрасно змодельованої мініатюрної скульптурки дівчини-танцівниці. Стегна її прикриті спідничкою зі стилізованих листків, ноги прикрашені браслетами. Основа кубка декорована закрученими стрічками, що імітують тропічну рослинність. Органічною деталлю предмета є кришка, силует якої плавно зливається з чашею кубка і завершується вазою з букетом срібних квітів на довгих вигнутих стеблах.
Нині тропічні ананаси вільно продаються в наших магазинах, а «ананасові» кубки стали надбанням музеїв. Але за цими кубками, як і за всіма іншими музейними предметами, приховуються свої історії.
Тримаємо стрій! Разом – до перемоги! Слава Героям! Слава Україні!
Допомогти захисникам України – https://bit.ly/3qbDpnc