Музей – із глибокою вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.
На землях Скіфії, яка обіймала степові та лісостепові простори сучасної території України – від Дунаю до Дону – мешкали племена і кочовиків, і землеробів. Хоч вони й відрізнялись між собою, їх об’єднували любов до своєї землі, священна повага до могил предків і до героїв – звитяжних, сміливих воїнів. За свої подвиги герої одержували винагороду: зброю, оздоби для кінської вузди (зазвичай виготовлені з дорогоцінних металів), а також нашийні прикраси у вигляді обручів – гривни.
Гривни вважали знаком престижу. Це підтверджують скіфські мистецькі твори, на яких зображено ці нашийні обручі. Насамперед, варто згадати пам’ятки монументального мистецтва: кам’яні статуї, які є втіленням образу героя-першопредка. Його гривна є знаком належності до військової верхівки. Як атрибут представника вищої аристократії гривну показано на чаші з кургану Гайманова Могила (про неї дивись публікацію на фейсбук-сторінці музею).
Ще одне значення гривни, імовірно, пов’язане з уявленнями про захист її власника від злих сил, оскільки прикраса охоплює шию людину (наче «замикає» її).
У VII–V століттях до н. е. нашийні обручі вважали деталями костюмних комплексів чоловіків. Але пізніше, у ІV столітті до н. е. гривни носили і жінки, і діти, тобто, відбулося збагачення спектру символічних значень гривни. До того ж, прикраси різнились технологією і матеріалом виготовлення, формою, оздобленням закінчень.
Серед скіфських гривен особливу увагу привертає спіралеподібна золота прикраса з круглого в перетині стрижня. Ця річ належала воїнові, поховання якого дослідили 1897 р. у кургані №1 поблизу села Вовківці (нині Сумської обл.).
На обох кінцях виробу наявні зображення стилізованої голови фантастичного птаха. У трактуванні цього образу особливо підкреслено масивний, трохи загнутий дзьоб, а очі, вуха та восковиця показані узагальнено.
Це унікальний витвір, у створенні якого майстер застосував принципи художньої стилізації. Завдяки цьому хижий птах перетворився на міфічний образ. У ньому втілено уявлення про силу, міць, які міфічна істота передавала воїнові.
Скіфського воїна, власника гривни, поховали у дерев’яному склепі, над яким спорудили високий курган (13,5 м). До гробниці поклали зброю: горит із золотим декором, келеп, залізні вістря списів, а також захисний обладунок (грецький шолом, нагрудник і бойовий пояс, зроблені з бронзи), шість кінських вуздечок із золотими, срібними і бронзовими прикрасами.
Золота гривна із зображенням голови хижого птаха не тільки підкреслює, що її власник належав до верхівки спільноти, але, можливо, є особливою відзнакою сміливості та звитяги скіфа.
Тримаємо стрій! Разом – до перемоги!
Допомогти захисникам України – https://bit.ly/3qbDpnc
Слава Героям! Слава Україні!