Музей – із глибокою вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.
У 1900 році на Дівич-Горі, що височить понад заплавою річки Рось неподалік с. Сахнівка на Канівщині, селяни знайшли скарб – золоті та срібні прикраси у двох горщиках, схованих за часів монгольської навали у 1239-1241 роках (про скарб дивіться наш допис 27 квітня).
Серед сахнівських коштовностей найбільше виділяється пара колтів (про ці давньоруські прикраси дивіться наш допис 11 травня).
На колтах відтворено один з найдавніших та найпопулярніших сюжетів, поширених у давньоруському мистецтві – двоє птахів-сиринів обабіч паростка стилізованої рослини (крина). Походить це зображення, вірогідно, від прадавнього космогонічного сюжету – фігур двох птахів біля Дерева Життя.
Сирини – фантастичні птахи з жіночими голівками, які, за легендами, співають пісні радості та щастя. Вони також пов’язані з темами кохання та родинного добробуту.
Зворотна сторона колтів декорована поширеними на той час символами. У центрі у великому колі розміщено розетку з чотирма криноподібними паростками, що нагадує пророслий (квітучий) хрест. Цей символ символізує життєдайну силу хреста і його відмінність від хреста як знаряддя покарання. Обабіч – два «роги», декоровані звивистою лозою.
Всі зображення на колтах виконані в техніці перегородчастої емалі.
В кольоровій гаммі сполучуються традиційні для київських майстрів барви – синя, зелена, біла та червона, крім того, використані ніжно-тілесна та чорна. Всі зображення обведено червоним контуром.
Оперення сиринів різнобарвне і смугасте. Окрім того, на крилах відтворено білий крин (паросток рослини) з червоною брунькою. Груди сиринів прикрашені білими крапками, що нагадують перлини. На шиї ці крапки поєднані мовби у разки намиста. Обличчя дів-птахів делікатні та видовжені, блідо-рожевого кольору, очі, брови та волосся – чорного кольору. Голови оточують німби світло-зеленого кольору.
Поєднання в оздобленні колтів фантастичних образів, таємничих символів, яскравих барв і сонячного сяяння золота створювало не лише вишукану прикрасу, а й потужний оберіг, що мав би захищати жінку від усілякого лиха та надавати їй життєвих сил.
Збережена пам’ять про минуле – то підмурок перемоги України в наші дні. У пам’яті – наша сила, наша правда!