19 вересня 2020 р. виповнилося 100 років від дня народження видатної української археологині, докторки історичних наук, однієї з засновниць київської школи скіфознавства, лауреатки Державної премії в галузі науки і техніки (1977 р.) Варвари Андріївні Іллінської. Однак, через непростий для українських музеїв 2020 рік, відкрити виставку вдалось лише у грудні.
Цікаво, що протягом кількох останніх десятирічь у головному приміщенні НМІУ не було жодної виставки, присвяченої виключно темі скіфських старожитностей, хоча скіфський час є одним з найяскравіших в історії теренів України.
Готуючи виставку «Скіфський звіриний стиль: труднощі «перекладу», куратори Оксана Ліфантій та Марина Стрельник намагалися доступно та цікаво показати наукові дискусії, що точаться навколо різноманітних образів скіфського мистецтва, а також те, як інколи дослідники все ж приходять до консенсусу. Тут же описано і сам феномен скіфського звіриного стилю. Сподіваємося, це дозволить відвідувачам побачити «наукову кухню» та зрозуміти сенс тих, чи інших зображень.
Основну увагу було приділено тим артефактам, вивченням яких займалася Варвара Іллінська. Зокрема, у вітринах є речі із зображеннями хижаків сімейств котячих та вовчих; копитних тварин (оленя, лося, гірського козла, барана, коня, кабана); птахів (денних хижаків та водоплавних), риб і міфічних істот (грифон, гіпокамп, бараноптах). Ці створіння показані як поодинці, так і в активній взаємодії (протистояння, напад, боротьба, шматування).
Загалом у 10 вітринах представлено більше сотні археологічних експонатів та документів (близько 150 одиниць зберігання) з фондів НМІУ, МІКУ та Наукового архіву Інституту археології НАНУ. Син дослідниці – Андрій Олексійович Іллінський, скульптор-кераміст, також надав кілька речей зі свого персонального архіву, в тому числі портрет Варвари Андріївни написаний олією на картоні.
Деякі експонати, присутні на виставці, ніколи раніше не експонувалися, або ж востаннє були на виставці близько сотні років тому (наприклад, фрагмент кам’яного ритуального блюда, знайдений поблизу м. Шпола Черкаської області).
Особливістю виставки є змістовний інформативний супровід до кожної вітрини, що відображає сенс подачі вибраних експонатів, розповідає про дискусії навколо них. У цих дискусіях взяли участь провідні спеціалісти зі скіфського звіриного стилю, у тому числі і науковий консультант виставки Юрій Полідович.
Кілька експонатів показано не лише у вітринах, а й за допомогою 3D копій на електронних планшетах. Окрім цього, всі предмети з виставки можна буде розглянути у значно збільшеному варіанті у фільмі (на великому моніторі).
Окрім цього, до виставки підготовлено буклет із фото понад 30 предметів з виставки. Дизайнерами музею підготовлена сувенірна продукція із образами тварин, що розглянуті на виставці.