3 вересня о 17:54

📙Каталог виставки «Скарби Криму. Повернення» презентували в колі меценатів.
🏺Видання розповідає про артефакти з чотирьох кримських музеїв, які повернули до України після майже 10 років судів. Ці експонати представлені на виставці «Скарби Криму. Повернення» у Скарбниці, філії Національного музею історії України.

А відтепер, завдяки допомозі наших друзів з БФ «Меценатська фундація OLOS», можна дізнатися про ці старожитності більше в каталозі українською та англійською мовами.

Команда музею створила перше видання про ці колекції українською мовою. Крім того, іноземні каталоги переважно містили загальні статті про історію Криму, а в альбомі Скарбниці можна дізнатися більше про експонати. Науковці музею доклали до цього колосальні зусилля, використавши власний досвід і опрацювавши велику кількість літератури.

✅Завідувачка Скарбниці Національного музею історії України Наталія Панченко підкреслила: «Ці експонати уособлюють майже тисячолітній період історії України, від 6 століття до нашої ери до 6 століття нашої ери. Вони унаочнюють, що Крим невід’ємний від материкової частини України і географічно, і історично». До речі, ці кримські колекції вперше експонують на материковій частині України в такому комплексі та розмаїтті.

Каталог «Скарби Криму. Повернення» – вже третє видання, створене музеєм у співпраці з Меценатською Фундацією OLOS, і це всього за дев’ять місяців знайомства. Перші два видання – «Таємничий світ пекторалі» і «60 шедеврів Скарбниці Національного музею історії України».

✨Кошти на новий каталог кримських артефактів збирали всього тиждень. Відгукнулося 78 благодійників. Директор Меценатської Фундації «OLOS» Ігор Осипенко зазначив: «Наклад каталогу – 500 примірників. Здавалося б, цю книжку придбає всього 500 людей. Але до видання каталогу залучені науковці, фотограф, її використовуватимуть інші дослідники. Ця інформація поширюватиметься інтернетом і заміщуватиме російські наративи. Тому всі, хто долучився до цього проєкту, зробив внесок у те, щоб кожен українець міг дізнатися більше про нашу давню історію».

🌸Наталія Панченко подякувала меценатам за підтримку. «Щоразу, коли ми створюємо і презентуємо нові видання, ми підтверджуємо, що культура має значення для України. І це розуміють не тільки люди, які працюють у цій сфері. Музейники виконують важливу функцію, зокрема просвітницьку», – додала завідувачка Скарбниці.

«300 років ми тільки віддавали свої артефакти. А це – перелом динаміки, нарешті на світовому рівні Україна виграла і повернула своє, і ці речі не поїхали в Ермітаж або інший російський музей. Для них це дуже важливо, бо імперія повинна мати своє історичне підґрунтя. Для росії це – 14–15 століття. Тому вони вивозять з Херсона та інших наших міст музейні скарби і так додають собі півтори-дві тисячі років історії, забираючи їх у нас. Тому проєкт про повернені скарби важливий на світовому рівні. Сподіваюся, що згодом ми побачимо цю виставку і в Криму», – зауважив Ігор Осипенко.

❗️Придбати каталог «Скарби Криму. Повернення» можна в київській книгарні Збірка. Також ви можете отримати видання на знак подяки за донат у 1000 грн на монобанку Благодійного фонду Національного музею історії України (шукай посилання в першому коментарі ⬇️). Після цього варто звернутися за каталогом до адміністратора Скарбниці або написати на сторінку музею в Інстаграмі чи Фейсбуці.

📌Нагадаємо, з лютого по серпень 2014 року в Музеї Алларда Пірсона в Амстердамі тривала виставка «Крим: золото й таємниці Чорного моря». На ній демонстрували експонати з колекцій Національного музею історії України та чотирьох музеїв Криму: Національного заповідника «Херсонес Таврійський» (Севастополь), Центрального музею Тавриди (Сімферополь), Бахчисарайського історико-культурного заповідника та Керченського історико-археологічного заповідника.

В лютому 2014 року росія почала окупацію Криму. Предмети з колекції Національного музею історії України повернулися до Києва після завершення виставки. Водночас повертати цінності з кримських музеїв на територію, не підконтрольну українській владі, стало неможливим. Проте музеї Криму, які де-факто контролює влада росії, наполягали саме на цьому. У Нідерландах розпочався судовий процес, на якому мали винести юридично обґрунтоване рішення, що робити з музейними предметами. Тривала тяганина завершилася перемогою України. За наказом Міністерства культури та інформаційної політики України колекції кримських музеїв (загалом 565 експонатів) передали на зберігання до Національного музею історії України. Після деокупації півострова артефакти повернуться до Криму.