Одними із найзагадковіших предметів давнини є ось ці срібні гривни, що походять з поховань половців 11-13 ст.
Одна з них знайдена ще наприкінці 19 ст. Євгеном Зноско-Боровським в кургані поблизу с. Ковалі на Канівщині, а інша – 1982 року експедицією Інституту археології НАН України, якою керувала Олімпіада Шапошникова, в кургані поблизу с. Таборівка Миколаївської області. А загалом відомо 56 подібних знахідок.
На перший погляд, немає ніякої загадки – це доволі типові для того часу нашийні прикраси. Їх часто можна побачити на половецьких кам’яних скульптурах, гривни добре відомі за знахідками в похованнях.
Але загадка полягає в тому, що під час здійснення поховальних обрядів гривни розпрямляли і у них відрубували кінчики. Навіщо це робили – науковцям зовсім незрозуміло, оскільки такий звичай зафіксовано тільки у половців, що мешкали в степах Подніпров’я та Подоння, і будь яких аналогій чи пояснень не можливо знайти ні в традиціях інших тюркських народів, ні в їхньому фольклорі, ані в уявленнях їхніх сусідів.
Більше з тим: гривни – переважно жіночий аксесуар. А розпрямлені гривни знаходять переважно в чоловічих похованнях.
Науковці на даний час пояснюють тільки саму суть процесу: коли з гривнею проводилися означенні дії, то її з побутової соціально престижної прикраси переводили у категорію ритуальних предметів. Але що далі?
Загадка половецьких гривен привернула увагу не тільки українських археологів, але й американських дослідників. Після публікації в міжнародних наукових журналах інформації про знахідки в Чингульському кургані, звідки походить золота розпрямлена (точніше, ще не зігнута) гривна, до нашого музею звернувся всесвітньо відомий американський фізик-експериментатор Рік Санчес. Було отримано дозвіл МКІП на проведення серії дослідів в Інституті фізики конденсованих систем НАН України, які в колаборації з Ріком Санчесом проводив професор Іван Лапченко. У якості порівняння було використано ще декілька срібних половецьких прикрас.
Найперше дослідники звернули увагу, що означені дві гривни виготовлено зі срібла найвищої проби із цікавим вмістом незначної кількості домішок. Надалі було застосовано техніку іон-молекулярних систем із асоціативними взаємодіями. Це допомогло дослідникам з’ясувати, що структура гривен має нетипову для срібних виробів систему із самоасоціацією з вираженими елементами квантових бозон-систем. Рік Санчес у підсумковому звіті зауважив, що за квантовим визначенням поля, в таких системах кванти мають спін 1 або 2 (власне їх і називають бозонними), що обумовлює їхнє відношення до певних нетипових полів.
Висновки колег-фізиків нам були мало зрозумілі, але Рік Санчес та Іван Лапченко пояснили, що у ситуації із гривнами ми маємо випадок яскраво вираженого контакту з нетривкими полями, пов’язаними з особливим станом просторово-часового континууму (ми часто не зовсім правильно називаємо це переходом в інші виміри).
Пан Санчес саме досліджує такі випадки. Вони мають теоретичне обґрунтування та детальне математичне обчислення. Але їх поки що не вдається відтворити експериментально. Саме тому американський науковець кілька років тому звернувся до дослідження реальних предметів, які могли (на його думку) бути в контакті з нетривкими полями.
Гривни – це другий випадок підтвердження наявності таких контактів. Вперше ж вдалося зафіксувати зміни в квантовій структурі предметів під час дослідження серії давньогрецьких монет, що супроводжували похованих. Це так званий «обол Харона» – монета, яку вкладали небіжчику в рота, аби він у потойбіччі розплатився з перевізником Хароном. З 10 досліджених монет зміни зафіксовано тільки у 2-х. Але це були реальні знахідки в похованнях, що походили з достеменних археологічних досліджень. Всі інші виявилися покупками на аукціонах, а відтак – інформаційними фейками. Дві монети-оболи були виготовлені з чистої міді з незначними домішками, склад яких відповідає домішкам, виявленим у структурі половецьких гривен.
Отже, науковці зіткнулися з ще більшою таємницею. Цьогоріч планується продовження досліджень. Рік Санчес, до якого має доєднатися його учень Морті Сміт, сподівається на значний прорив і, навіть, перегляд фундаментальних основ облаштування всесвіту.
.
Р.S. Допис був присвячений 1 квітня. Предмети справжні, дослідження вигадані.
Персонажі винахідника Ріка Санчеса і його асистента-онука Морті Сміта вгадані.
А от образ професора Івана Лапченка так і залишився нерозгаданим. Цінуйте своє!
.