12 листопад о 19:52

#Історія_предметів На виставці «Збережено в Україні» представлено чимало унікальних експонатів. Зокрема, це предмети давньогрецького посуду, які зачаровують досконалістю форм і поезією образів.

Серед них виділяється ця незвична посудина у формі жіночої голови. Це – канфар, виготовлений у 5 столітті до н.е. у Греції і знайдений під час розкопок античного міста Ольвії (поблизу села Парутине Миколаївської області).

Зображене на канфарі обличчя жінки має правильні риси – вигнуті брови, прекрасні мигдалеподібні очі, прямий ніс, стримані губи. Обличчя охоплене дугою густого волосся. Верхня частина посудини, прикрашене зображенням трьох рядів дерев, сприймається як головний убір.

Зважаючи на відносно юний вік жінки, можна припустити, що відтворено образ богині Персефони, доньки Деметри і Зевса.

Міфи розповідають, що Персефону викрав бог підземного царства Аїд, коли юна богиня разом з подругами гуляла на лузі, та зробив своєю дружиною. Цей вчинок надзвичайно обурив Деметру, яка наслала на землю посуху і холод. В події втрутився Зевс і змусив Аїда на деякий час відпустити Персефону до матері.

З того часу, коли Персефона підіймається на землю, Деметра радіє доньці, а тому й природа розквітає та буяє зеленню. А коли приходить час повертатися у похмурі володіння Аїда, Деметру охоплює сум, налітають холодні вітри, сіють дощі, а дерева жовтіють, скидають листя і застигають в очікуванні холодів. Оце зараз і настав саме такий час.

Канфар – це бенкетна чаша. Разом з тим, давні греки часто використовували цей посуд у ритуалах та, ймовірно, вважали його атрибутом Діоніса, бога вина, який асоціювався з рослинністю та родючістю. Власне, ту ж саму природу мала й Персефона, втілюючи жіночу сторону буття.

Канфар у ритуалах виступав символом відродження або навіть воскресіння, сприймався символом безсмертя, яке пропонувало вино, «знімаючи в моменти екстазу тягар самосвідомості та підносячи людину до рангу божества».

.

🇺🇦 Допомогти захисникам України – https://bit.ly/3qbDpnc 🇺🇦