1 вересня о 07:53
Музей – із безмежною вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.
Тисячоліттями знання і мудрість для людства втілювали священні книги. Як от П’ятикнижжя Мойсеєве – книги Буття, Вихід, Левіт, Числа, Повторення Закону. Юдеї називають ці книги Торою (на івриті – Вчення, Закон), християни – Старим Заповітом. Священними вони є й для мусульман.
За єврейською традицією вважається, що Тора була записана Мойсеєм безпосередньо з «вуст» Бога. Саме тому до неї склалося надзвичайно шанобливе ставлення. Текст Тори не можна було говорити по пам’яті, лише – читати, не пропускаючи жодного слова і чітко вимовляючи кожну літеру. Тому за текстом під час читання потрібно було уважно слідкувати. А оскільки до сувою Тори (традиційно вона завжди записувалася на сувої) було заборонено торкатися руками, то для читання використовували указки, виготовлені у вигляді руки з витягнутим вказівним пальцем (на івриті – яд, тобто палець).
У зібранні нашого музею є чимало різноманітних срібних указок. Вони різні за розмірами та оформленням. Одна з них – особлива.
Цю указку виготовив київський майстер, який ставив на своїх виробах клеймо з ініціалами ЛШ. Він працював в останні десятиліття ХІХ століття і, вірогідно, спеціалізувався саме на виготовленні указок, оскільки його вироби, які відрізняються майстерним використанням ажурної скані, є окрасою колекцій єврейського мистецтва в багатьох країнах.