6 травень о 09:06
Музей – із глибокою вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.
#ЦьогоДня, 6 травня, християни східного обряду святкують День Святого Георгія (Юрія). Цей Святий є одним із найбільш шанованих у християнській церкві.
Вважається, що Святий Георгій, який виріс у християнській родині, завдяки своїм здібностям уже в юному віці спромігся стати полководцем римського імператора Діоклетіана. Коли розпочалися переслідування християн і перед Георгієм постало питання «за ким йти?», він обрав послух Христу. Діоклетіан намагався зламати волю Георгія і відвернути його від християнства, спочатку обіцяючи «золоті гори», а потім – віддавши на страшні муки. Проте воїн був непохитним у своїй вірі. Зрозумівши, що Георгія не зламати, Діоклетіан віддав наказ відсікти йому голову. Це сталося 23 квітня 303 року. За християнським вченням, Святий Георгій, воїн земного царя, показав себе переможним воїном Царя Небесного, тому і назвали його Переможцем.
Воїном і захисником постає Святий Георгій у композиції на невеликій дарохранильниці із зібрання нашого музею. Її створив у 1698 році невідомий український майстер на замовлення монаха Феодорита (про це свідчить вкладний напис).
Дарохранильниця має вигляд скриньки на ніжках-кульках. Зверху – скульптурна композиція, центральним елементом якої є каплиця у вигляді ротонди з шістьма колонами, перед якими встановлено фігури атлантів (охоронців). У центрі каплиці бачимо фігуру Богоматері з малюком Ісусом на руках. Дах ротонди увінчує фігура Христа-Пантократора, який сидить, тримаючи лівою рукою Євангеліє, а правою – благословляючи вірян.
По обидва боки від каплиці – святі воїни: архистратиг Небесного воїнства Михаїл із мечем у руках (праворуч від Христа) і Святий Георгій, вдягнений як римський воїн (ліворуч).
Зброя Георгія – спис – нагадує про те, що він є переможцем змія як втілення ненависті, злоби, брехні.
Українці добре знають, що боротися з таким змієм – важка, проте цілком реальна справа.
Колись співали козаки: