27 квітня о 08:39

Музей – із глибокою вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.


«Їхня країна рівнінна і рясніє травою і зрошується водою багатьох річок». Так писав про наші землі 2,5 тис. років тому грецький історик Геродот.
І справді – навесні ніжно зеленими стають степи і археологам не терпиться «виїхати в поле» (так вони це називають), щоб розпочати дослідження курганів.

У 1981 р. Запорізька експедиція під керівництвом Віталія Отрощенка працювала поблизу села Корніївка.

У похованні шляхетного скіфа знайшли рідкісну нашийну прикрасу – злотий ланцюг з об’ємними зображеннями лев’ячих голів на кінцях (загальна довжина виробу 460 мм).

Зазвичай гривни – це нашийні прикраси у вигляді металевих обручів із розімкненими кінцями. Їх вважали знаком соціального престижу. Це підтверджують скіфські мистецькі твори, на яких зображено нашийні обручі. Насамперед, пам’ятки монументального мистецтва: кам’яні статуї, які є втіленням образу героя-першопредка. Його гривна – знак належності до військової верхівки.

Ще одне значення гривни, імовірно, пов’язане з уявленнями про захист власника від злих сил, оскільки прикраса оточує шию людину (наче «замикає» її).

Гривни у вигляді сплетеного джгута були рідкісними прикрасами у населення Скіфії. Ювеліри здавна виявили такі властивості золота як тягучість, пластичність і навчилися їх використовувати. Отже, ланцюг зроблено з 4-х сплетених у вигляді кіс дротинок, рухомо з’єднаних між собою. Кінці ланцюга огорнуто циліндричними наконечниками, які завершуються зображеннями голови лева. В розкритих пащах хижаків прикріплені мініатюрні циліндрики, які служили петлями. Порожнисті трубочки оздоблено двома широкими поясами волют з тоненьких дротинок. Зверху і знизу та між орнаментальними смугами – тоненькі смужки «плетінок».

Всі частини гривни з’єднано механічно, досить грубо. Це знижує художню цінність предмета, але його зміст не змінився: імовірно, за рангом скіф повинен мати гривну саме із зображеннями лев’ячих голів на кінцях. Декоративні деталі, мабуть, використовували вже не раз, тобто, порожнисті трубочки приєднували до різних нашийних обручів. Їх носили так, щоб зображення були спереду.

Лев – багатозначний образ у міфології багатьох народів. Тварина з породи котячих відбиває релігійні уявлення і населення Скіфії. Лев – втілення сили, непереможності. Зображення лева на гривні, імовірно, є знаком належності власника нашийної прикраси до роду військових аристократів.

.

🇺🇦 Допомогти захисникам України – https://bit.ly/3qbDpnc 🇺🇦

.

#гривна #скіфи #Скіфія #лев #Корніївка #ЗапорізькаОбласть #ВіталійОтрощенко #ІнститутАрхеології