Музей – із глибокою вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.
Вірменські громади з’явилися на території сучасної України ще за часів княжої Русі. Найбільша з них існувала в Києві. Вже у XV–XVIII століттях такі громади зосереджувалися у Львові, Кам’янці-Подільському й у південних регіонах – у Криму та містах в пониззі Дністра та Дунаю: Аккермані (нині Білгород-Дністровський), Ізмаїлі, Кілії та ін.
В кожному місті, де мешкали вірмени, обов’язково діяли храми.
З одного з таких вірменських храмів походить цей срібний хрест, виготовлений у середині XVIII століття.
Він має карбовану восьмичастинну основу, декоровану рослинним візерунком та зображеннями херувимів. Фігурний стоян з двома «яблуками»: нижнє – карбоване, верхнє, що має вигляд кулі, – філігранне.
Сам хрест має чотири рівновеликі рамена з фігурним оформленням країв. Він створений з мережева тонкої філіграні. В середхресті, яке має чотирикутну форму, розміщено невелику золочену фігурку розіп’ятого Христа. На звороті – круглий золочений медальйон із зображенням Борородиці з Дитям.
В центрі кожного рамена – круглий філігранний медальйон з великою вставкою кольорового скла: червоного по бокам і зеленого зверху і знизу. Чотири зелені намистини прикріплено до кутів середхрестя.
.