15–22 листопада 2013 р. у Музеї історичних коштовностей України, Національному музеї українського народного декоративного мистецтва і Національному музеї історії України було проведено заходи з нагоди святкування 50-річчя Музею історичних коштовностей України. До програми святкування увійшли:

Виставка творів каменерізного і ювелірного мистецтва художника зі Львівщини О.В. Мірошнікова.


О.Мірошніков розповідає про свою роботу “Народження таланту”


“Народження таланту” – подарунок О.Мірошнікова музею


Гості на виставці “Самородок”


Вручення В.Скурловим подарунків Музею


О.Мірошніков В.Скурлов і І.Карпова на відкритті виставки


Вручення В.Пірклом подарунку Музею

З 15 листопада до 9 грудня 2013 р. в приміщеннях Національного музею українського народного декоративного мистецтва проходила персональна виставка робіт заслуженого ювеліра України, повного кавалера орденів Меморіального фонду Карла Фаберже Олександра Васильовича Мірошнікова.

Ця виставка під назвою Самородок”. Каменерізне та ювелірне мистецтво” – спільний проект Музею історичних коштовностей України та Національного музею українського народного декоративного мистецтва. Кияни та гості міста вперше познайомились з творами О.Мірошнікова на його персональній виставці, яка відбулася у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва у 2004 р. Відтоді митця називають “Галицький Фаберже”. Це порівняння є надзвичайно високою оцінкою творчості О.Мірошникова, але “…його мистецькі роботи із дорогоцінного каміння та металу настільки оригінальні, що колись будуть говорити – це стиль Міро” – так письменник Юрій Николишин відзначив своєрідність художніх надбань Олександра Васильовича.

Вражає розмаїття тем, які відображає О. Мірошніков: “…події із життя, природа. Від кам’яної доби, трипільської культури, скіфів та інших культур, до космосу”. Автора надихає навколишній світ: стрімкі гори і зелені ліси, тріпотливі ніжні квіти і барвисті метелики. Справжній художник, Олександр Васильович різними засобами відтворює характери персонажів, передає свою любов до них. Інколи у сюжетах відчувається легкий гумор. Привертають увагу твори, у яких автор ставить собі за мету осягти творчість поколінь митців – від давнини до сьогодення. Йдеться, насамперед, про образи багатофігурної композиції “Народження таланту”, на створення якої О. Мірошнікова надихнула знаменита скіфська пектораль – нагрудна прикраса з поховання скіфського царя, яка зберігається у Музеї історичних коштовностей України. Саме про цю “знахідку століття” відомий археолог Б.М. Мозолевський сказав, як про твір “величного симфонічного звучання і глибинного філософського змісту”.

Образи скіфського мистецтва стали темою ще одного твору – браслету, який художник подарував Музею на честь його 50-річчя. У промові він підкреслив, що твори, які зберігає наш музей, є джерелом натхнення не тільки для нього, але й для багатьох художників.

Чудовий подарунок Музей отримав від мецената з Дніпропетровська Дмитра Піркла, який створює медалі на честь українських діячів та до важливих історичних подій. Це – срібна ювілейна медаль на честь 140-річчя з дня народження гетьмана Павла Скоропадського.

На відкритті виставки виступали і офіційні особи, які представляли Міністерство культури, Національну спілку художників України тощо. Велику цікавість викликав виступ відомого російського дослідника, геральдмейстра “Меморіального фонду Карла Фаберже” Валентина Васильович Скурлова (С.-Петербург).

Для відзнаки кращих сучасних ювелірів Меморіальний фонд затвердив нагороди: ордени К. Фаберже трьох ступенів, М.Є. Перхина та О.К. Денисова-Уральського. Мірошніков є повним кавалером ордена К. Фаберже. А за значний внесок у розвиток культури, зокрема популяризацію ювелірного мистецтва, Музей історичних коштовностей України був нагороджений почесним Орденом Франца Бірбаума.