З 1 жовтня 2008 р. до 31 березня 2009 р. в приміщеннях Національного музею історії України (на третьому поверсі) проходила міжнародна виставка “Україна – Швеція: на перехрестях історії (XVII–XVIII ст.)”.

Згідно з Указом Президента України № 955 від 9 жовтня 2007 р. Про відзначення 300-річчя подій, пов’язаних з воєнно-політичним  виступом гетьмана України Івана Мазепи та укладенням україно-шведського союзу”, Указом Президента України від 02.04.2008 р. № 295 “Питання проведення виставки “Україна – Швеція: на перехрестях історії (XVII – XVIII ст.)” у Національному музеї історії України організована зазначена виставка.

В її створенні прийняли участь музеї, архіви, бібліотеки України та Швеції. На ній представлено близько сотні оригінальних експонатів.

Зі шведської сторони у проекті беруть участь такі провідні заклади як Військовий музей, Національний архів Швеції, Королівська бібліотека Швеції, Військовий архів, Публічна бібліотека м. Лінчопінг, Національний художній музей.

Для цієї виставки шведські інституції передали на тимчасове експонування 48 унікальних експонатів. Серед них  такі національні реліквії як козацький прапор часів Національно-визвольної війни XVII ст., прапор з гербом гетьмана Івана Мазепи, оригінали листів гетьманів Богдана Хмельницького, Івана Виговського, Івана Мазепи, Пилипа Орлика та кошових отаманів до шведських королів, гетьманська булава Пилипа Орлика та прижиттєвий рукописний примірник його Конституції, оригінал угоди 1657 р. та ін.

Більшість цих раритетів була невідома в Україні. В нашій державі аналогічних пам’яток не збереглося, вони вперше за 300 років прибули на Батьківщину і представлені на огляд широкої громадськості України.

В цьому проекті також беруть участь музеї, архіви та бібліотеки України: Дніпропетровський історичний музей ім. Д.І.Яворницького, Львівський історичний музей, Бахчисарайський історико-культурний заповідник, Національний музей ім. А.Шептицького у Львові, Національний історико-культурний заповідник “Гетьманська столиця”, Чернігівський літературно-меморіальний музей-заповідник М.М. Коцюбинського, Музей історії м. Києва, Національна бібліотека ім. В. Вернадського.

На виставці представлений унікальний гетьманський прапор Івана Мазепи, який був виготовлений у Палаті зброї Московського Кремля у 1686-1688 рр. і нині зберігається у Харківському історичному музеї.

Спочатку він призначався для українського гетьмана Івана Самойловича, однак після його усунення від влади, прапор було передано гетьманові Івану Мазепі. З 1709 р. він знаходився у гетьмана Івана Скоропадського.

Надзвичайну цінність цієї пам’ятки підсилює той факт, що це одне з трьох збережених гетьманських знамен (друге зберігається в Москві, а третє – у Стокгольмі).

Для зазначеної виставки цей прапор було відреставровано у Національному музеї у Кракові (Польща). Його реставрація здійснювалася з ініціативи Фонду інтелектуальної співпраці “Україна ХХІ століття” (Голова Ради Фонду, народний депутат України Богдан Губський). На кошти Фонду у Польщі виготовлено дві вітрини: одна з них передана в дар Національному музею історії України, друга – Харківському історичному музею.

Низку документальних матеріалів представляють архіви України: Центральний державний історичний архів України (м. Київ) та Центральний державний історичний архів (м. Львів).

Здійснення такого масштабного музейного проекту – новий етап у розвитку національної музейної справи.

Виставка була відкрита 1 жовтня 2008 р. Відкриття приурочили до підписання у Корсуні першої союзницької українсько-шведської угоди.

У відкритті виставки взяли участь Король Швеції Карл XVI Густав і Королева Сильвія та Президент України Віктор Андрійович Ющенко разом з дружиною Катериною Ющенко, представники депутатського та дипломатичного корпусу, посол Королівства Швеції в Україні та інші високопосадові особи.