Для більш глибоко знайомства з експозицією пропонуємо авторські екскурсії



Терещук О.М., старший науковий співробітник:

– Образ Богородиці в українському золотарстві:

Християни східного обряду відзначають 4 грудня (за новим стилем) одне з великих церковних свят – Введення в храм Пресвятої Богородиці (або ж Третю Пречисту).

Іконописці, художники, скульптори зображували Богородицю по-різному, але всі ці мистецькі твори об’єднує спільна тематика і система зображення постаті Богородиці: одухотворене обличчя, сумний, але безмежно спокійний вираз великих темних очей і смиренно схилена голова, – не під тягарем земних страждань, а у молитві за всіх людей по світу. Такою звикли бачити її й українці. Зображуючи Богородицю як Божественну Особу, церква втілює в ній ідеал жінки, риси якої варті наслідування.


– Стильові особливості українського золотарства XVI – XIX ст.:

Вироби із золота і срібла з найдавніших часів були окрасою побуту людини. Колекція стародавніх пам’яток ювелірного мистецтва, яке в Україні називалось золотарством, викликає великий інтерес у наших сучасників. Твори цього виду прикладного мистецтва приваблюють не тільки блиском золота і срібла, а й розмаїтістю вишуканих форм. Предмети церковного ужитку та світські речі, прикрашені мальовничими емалями та коштовним камінням, дозволяють глибше познайомитися з життям наших предків у XVI–XIX cт.

Про стильові особливості українського золотарства та митців, які своєю творчістю вписали яскраву сторінку в історію художньої спадщини українського народу мова піде в екскурсії старшого наукового співробітника музею Оксани Терещук.