Для більш глибоко знайомства з експозицією пропонуємо авторські екскурсії


Полідович Ю.Б., 
завідувач відділу, к.і.н., фахівець з історії ювелірного мистецтва доби раннього заліза

– Шлях до пекторалі:

Одним із загадкових народів минулого були скіфи. Розповідями про відважних лицарів далекого Степу захоплювалися за часів античності, про них переповідали енциклопедисти часів Просвітництва і вчені XIX століття, але справжнє відкриття скіфів у наш час стало можливим лише завдяки археологічним розкопкам. Історія дослідження скіфських курганів налічує вже кілька століть. Це був шлях відкриттів та сенсацій, помилок і втрат…

По-справжньому сенсаційними знахідками відзначилися розкопки царського кургану Товста Могила, які відбулися 50 років тому під керівництвом Бориса Мозолевського, і справжнім дарунком долі археолога можна вважати знахідку царської золотої нагрудної прикраси – Пекторалі.


– Таємниці скіфського мистецтва:

Овіяні легендами скіфи… Вони відомі нам переважно завдяки розповіді давньогрецького історика Геродота та чудовим мистецьким виробам.

Що таке скіфський “звіриний стиль” і чим він відрізняється від мистецтва інших народів? Як скіфське мистецтво змінювалося у часі? Чому скіфи надавали перевагу зображенням диких тварин? Яких фантастичних істот вигадали давні митці? Чи була корисною для скіфів співпраця з греками-колоністами? Які мистецькі вироби були виготовлені у боспорських майстернях?

Відповіді на ці та багато інших питань ви зможете почути під час екскурсії “Таємниці скіфського мистецтва”, яку проведе Юрій Полідович, кандидат історичних наук, провідний науковий співробітник музею.


– Уроки історії. Влада: відповідальність чи марнославство:

“Кожен народ має такий уряд, на який він заслуговує”. Ці слова графа Жозефа де Местра з Сардинського королівства, написані у 1811 році, надзвичайно влучно визначили міру відповідальності всіх і кожного за долю країни. Успішним є той народ, який очолюють мудрі та відповідальні правителі. Народ, що опинився над прірвою, сам винен у тому, що сталося.

Пропонуємо згадати деякі уроки історії, про які розповідають коштовні експонати Музею. Смертельна заздрість братів, відповідальність за життя прийдешніх поколінь, нелегкий вибір віри, ціна свободи народу, тягар гетьманської булави, злам віковічних традицій, боротьба за Закон і Батьківщину, споконвічний шлях до корони… Згадаємо уроки від скіфських басилевсів, хозарських каганів, руського князя, половецького хана, українських гетьманів, російських царів, польських шляхтичів та єврейських мудреців.


– Воїнські звичаї у давнину:

Чимало скарбів, які експонує Музей історичних коштовностей України (філія Національного музею історії України), розповідають про традиції й звичаї воїнів давніх часів.

Постійне життя на межі смерті, відчуття дружнього плеча, єднання з конем, неймовірне злиття зі зброєю – все це створювало особливе сприйняття дійсності, породжувало особливу культуру – культуру воїнів. У кожного народу у різні часи формувалися свої воїнські традиції: вшанування могутніх богів-покровителів, побратимство, ставлення до ворогів, оздоблення зброї, особливі норми суспільної поведінки.

Як вшановували скіфи бога війни, чому вони знімали скальпи з ворогів і найбільше цінували побратимство, як воєнна тактика скіфів допомогла розбити армію Наполеона, хто такі амазонки, яким богам вклонялися могутні гуни, якими воїнами були вікінги, чому печеніги не змогли здолати Русь, як боронили свою землю половці  та що може об’єднати людей і допомогти протистояти війнам…


– Караванними шляхами:

В усі часи людей об’єднувала торгівля. Завжди хотілося володіти не тільки тим, що виготовляєш сам або найближчі сусіди, але й такими предметами і продуктами, які можна здобути тільки в далеких екзотичних країнах. Найсміливіші збиралися разом у торговельні каравани-валки і вирушали у далеку небезпечну дорогу, пропонуючи свої товари і скуповуючи те, що видавалося цікавим і корисним: посуд, коштовності, незвичні тканини й одяг, спеції та ще чимало іншого. Разом з товарами поширювалися нові знання та технічні досягнення. Караванні шляхи з давніх давен оплутали суходоли невидимим павутинням, а згодом перемістилися й на морські простори.

Музей історичних коштовностей України пропонує своїм відвідувачам пройти караванними шляхами минулого й дізнатися про торгівлю між скіфами та греками, сарматами та римлянами, познайомитися з товарами, які пропонували візантійські купці на шляху від греків до варяг, відчути подих спекотного Великого шовкового шляху, бриз Індійського океану та смак екзотичних фруктів з далеких заморських країн.